Capsule wardrobe od Kamily Vodochodské

Přišel nám poštovní holub od Kamily Vodochodské na téma „Jak na efektivní šatník“. Moc rádi se zde o něj s Vámi podělíme.

S málem vykouzlit mnoho. Tak by se nejlépe dal shrnout efekt modulového šatníku (capsule wardrobe).

 _ cesta ke ... kapsulovému šatníku neboli funkčnímu, efektivnímu, kombinovatelnému, efektivnímu a obsahově nadčasovému šatníku

_ nástrojem je ... kapsulování, kombinování, skládání, jehož nedílnou součástí je analýza stávajícího obsahu šatní skříně, plánování budoucího obsahu a průběžná editace obsahu až k vysněné podobě šatníku

_ formou je ... kapsule, modul, kombinace a to pomocí mnoha možných způsobů vizuálního zpracování (obrázkový způsob, plástvový způsob, tabulkový např. 4x4 a další)

 Pár poznámek ke kapsulovému šatníku:

_ jestliže jste s funkčností a stavem Vašeho šatníku spokojeny, není důvodu se do kapsulování vrhat. Sledovat principy capsule wardrobe není dogmatické a opravdu není pro každého

_ pociťujete-li na sobě nedostatek disciplíny, emoční připoutání k některým věcem v šatníku, u kterých racionálně víte, že není důvod, a přesto nejste schopni se jich s klidem zbavit, capsule wardrobe zatím odložte

_ capsule wardrobe je cesta, dlouhodobá, pravdivá a poctivá (taková budete při budování vztahu sama k sobě, Vaší módní osobnosti i funkčnímu capsule wardrobe)

_ capsule wardrobe zjednodušuje min. jednu velkou oblast života (s nadsázkou, ač zas ne tak velkou) – šetří čas, finance, prostor, nervy a energii pro důležitější část našich životů

_ čím více je Vaše životní cesta rozmanitější a s tím i související potřeby šatníku, budete volit více menších kapsulí vs. můžete-li si dovolit větší osobně pracovní stabilitu ve smyslu minimalismu a vyhovuje-li Vám to, vydejte se cestou např. 3-4 kapsulí rozdělených navíc na 2 sezóny, kdy však každá z nich může být obsahově bohatší

Pozn. není stanoveno, a je to velmi dobře, kolik kusů by jednotlivé kapsule měly obsahovat. Pro větší racionály, klasiky a praktiky jsou i početně minimalistické kapsule těmi, které jim budou více vyhovovat. Naopak pro kreativce, modemany (ač s duší uvědomělého zákazníka) budou z dlouhodobého hlediska spokojenosti při kombinování lepší více obsáhlé kapsule. 

Co je capsule wardrobe?

_ menší (nejde nutně o počet ks, ale jejich smysluplnost), efektivní šatník složený pouze z takových kousků, za kterými si absolutně stojíte, mají vysoký kombinační (stylingový) potenciál, jsou nadčasové, ve všech směrech kvalitní (materiál, krejčovské provedení, design – střih)

Pozn. nezapomínejte, že i kapsulování je cesta a to dlouhodobá. Budeme na ní dělat chyby a učit se z nich, hledat sami sebe, vyměňovat nefunkční za více funkční a ještě více funkční. Nespokojte se s málem, ale zároveň buďte hrdé na jakýkoliv počáteční stav, v němž začnete Váš šatník přebudovávat v capsule wardrobe.

Jaký postup si upravit dle svého?

_ zvolte první kapsuly. Začněte tím, s čím jste v šatníku nejvíce spokojeni, co Vás nejvíce charakterizuje a v tuto chvíli Vám připadá, že Vám jde kombinačně jak po másle a na outfity jste hrdí. 

Pozn. vyberte černo-šedo-bílou / hnědo-pískovoneutrální linii. Plánujte a chtějte od sebe méně a budete překvapeni, kam se posunete a jak prohloubíte znalost sami sebe i jak v pomalejším tempu budete efektivnější.

_ zvolte oblast života a k němu danou kapsuli, kterou začnete. Budete se na ni učit, jak na to, co vůbec obnáší budovat, editovat a rozšiřovat a ustálit kapsuli.

Pozn. může Vám k tomu pomoci jednoduchý nástroj, který používáme k odhalení toho, co je vlastně náplní našeho života, kolik času tomu věnujeme, co za oděvy k tomu potřebujeme a s kým se setkáváme, kvůli příp. dress codu. Dost zásadní problém vnímám v tom, že nevíme, co opravdu děláme a co tedy reálně potřebujeme (ne chceme) a co nám bude „sloužit“ (nejen slušet, ale navíc i slušet) pro aktivity, kterými naše životy naplňujeme.

_ zamyslete se nad barevnou škálou, která Vás naplňuje energií a líbíme se v ní sami sobě (v ty dny, kdy to potřebujeme) či zklidňuje (v ty dny, kdy to potřebujeme). O vnímání ženské cykličnosti a vlivu na obsah našich skříní zase jindy.

Pozn. hlavní barvy, doplňkové neutrály a doplňkové barvy (které tvoří podpis Vašeho stylu).

_ přemýšlejte, více než doposud, že oděvy jsou tvořeny materiálem, materiál má krom složení (které ovlivňuje náš pocit při nošení a trvanlivost oděvu a nutnou péči o něj) především strukturu/texturu

Pozn. jaké vzory, lesk/mat, jemnost/hrubost Vás charakterizují.

_ editace (škrtání, vyhazování – darování, redesign) bude často nutná i u věcí, které jako jednotlivé kusy fungují, tj. sluší Vám, sedí Vám, ale bohužel nejsou kompatibilní a dobře kombinovatelné s ostatními součástmi šatníku.

_ založení nákupního seznamu – do kterého si budete konkrétní chybějící části šatníku co nejdetailněji popisovat (odstín, tvar, materiál). Takové kousky, které skrz koupi jedné části kombinačně posílí hned několik dalšího kombinačních větví Vaší kapsule.

_ sezónní proměny kapsulí jsou už radostí

Nejsložitější je:

_ začít a nevzdat to na počátku

_ správně vytřídit a zanalyzovat obsah šatníku před samotným započetím změny šatníku na ten, který bude mít plán a systém, tj. kapsulový

_ správně a upřímně „číst“ v tom, co Vám Vaše sestavené kapsule říkají – sami uvidíte, které kombinace v rámci kapsule Vám fungují, nosíte je, cítíte se skvěle. Ukáže Vám, které kousky jste neměli vůbec na sobě a problém je tedy buď v daném oděvu nebo v tom, že není tak kombinovatelný, jak jste si mysleli. Dává Vám ale návod, v čem by měl být jiný (barva, střih, materiál), aby do kapsule zapadl, či zda má být nahrazen zcela vzhledově, funkčně jiným kouskem

Buďte otevřeni a ve Vaší skříni čtěte jak v otevřené knize. Vy píšete její řádky a jen vy sami ovlivníte, jakou další kapitolu Vašeho příběhu napíšete.

S láskou,

Kami

Pořád nevíte? Koukněte ke Kamile Vodochodské na web a oslovte ji, aby Vám poradila. Doporučujeme!