Co znamená Cost Per Wear?

Stává se vám často, že bezradně stojíte v kabince a nevíte, jestli se vám tohle oblečení vyplatí koupit? Můžete se rozhodovat pocitově, nechat si poradit nebo si to jednoduše vypočítat. Díky naší aplikaci to nebude nic těžkého. Díky analýze vašeho stávajícího šatníku už budete vědět, že další business kostýmek prostě nepotřebujete, protože na ty zbylé dva, co máte ve skříni, jste už dva roky nesáhla.

Ptáte se, co to vlastně cost per wear či CPW je? Jde o jednoduchou rovnici – cena produktu/počet nošení. V překladu pojem tedy znamená „cena za jedno nošení“. Jednoduše řečeno, můžete si velmi snadno vypočítat, jestli se vám nákup opravdu vyplatil.

Ale dost bylo teorie, pojďme se radši podívat na konkrétní příklady z praxe:

Andrea si minulý rok ve výprodeji koupila džíny za 299 Kč. Byly zlevněné z 999 Kč, takže je pochopitelně musela mít. To, že jí vlastně moc nesedí, světlá barva jí příliš nesluší a vlastně je nemá s čím kombinovat, v danou chvíli neřešila. Za tu cenu jsou přece tak výhodné! Od té doby měla džíny na sobě dvakrát. CPW těchto džínů je tedy: 299/2 = 149,50 Kč.

Kromě toho si Andrea v tom týdnu koupila i džíny, které se jí už dlouho líbily. Byly z kvalitního materiálu, pěkně jí seděly a tmavší barva jí lichotila. Sice stály 2000 Kč, ale byl to prostě exkluzivní model. Po delším přemýšlení si je tedy koupila a od té doby je měla už pětadvacetkrát na sobě. CPW džínů tedy zatím vychází takto: 2000/25 = 80. Podle předpokladů ale bude neustále klesat, zatímco u prvních kalhot se asi už moc nesníží.

Z toho vyplývá, že impulzivní zaručeně výhodné nákupy se příliš nevyplatí. K módním kouskům si totiž budujeme vztah a k rychle nakoupeným levným věcem většinou bude i náš vztah krátký a pomíjivý. Navíc, jak říkali už naše babičky: „Levná věc je drahá.“ A v dnešní instantní době to platí dvojnásob. Těžko si stihneme oblíbit něco, co po prvním vyprání vybledne a přestane držet tvar, tím spíš, pokud jsme o tom kousku nebyli úplně přesvědčení ani na začátku.

V klidu si proto rozmyslete, za jaké oblečení chcete utrácet. Naše aplikace vám pak konkrétně ukáže, co pravidelně nosíte a co ne, v dalším nákupu tak už budete efektivnější. Ušetříte peníze i drahocenný čas, který strávíte nákupem a následnými pokusy o prodej nevyhovujícího kousku.

Jak to vidíte vy? Nakupujete impulzivně, nebo spíš s rozmyslem? A co je pro vás při výběru oblečení nejdůležitější?