Slow fashion trendy

Nikomu z nás asi neuniklo, že pomalá móda se stává stále populárnější. Píše a mluví se o ní opravdu všude, na sociálních sítích, v magazínech, v knihách, ve filmech, na akcích. Nás ale tentokrát zajímá, jaké jsou současné trendy tohoto trendu. Co právě teď ve slow fashion frčí a kam se tenhle módní směr ubírá? Shrnuli jsme to pro vás v 6 bodech.

Lokální produkce

Tento trend je základním stavebním kamenem slow fashion. Je skvělé nakupovat přímo od místních designérů, řemeslníků a tvůrců. Znát jejich příběh, který vkládají do svých produktů a na který my můžeme navázat. Když známe práci, která se za jednotlivými věcmi skrývá, tak si jich pak i více vážíme, staráme se o ně a za žádnou cenu se s nimi nechceme rozloučit. Ušetříme životní prostředí i peníze a ještě podporujeme ty, kdo zase příště mohou podpořit nás. Máte svoje oblíbené tvůrce přímo z vašeho města nebo nejbližšího okolí? My jich v Praze máme opravdu hodně. A stále objevujeme nové, a to díky práci pro naši aplikaci, ale i na nejrůznějších designových marketech nebo na sociálních sítích.

Značka Lada Vyvialová používá unikátní technologii.

Moderní technologie

Někteří výrobci se vrací k tradiční výrobě, jiní zas sázejí na nové technologie. Objevují se nové typy vláken či nové a efektivnější způsoby recyklace. Příkladem může být třeba značka Lada Vyvialová, která využívá nanotechnologie a je nositelem unikátního českého patentu NanoAg. Populární je i 3D tisk, který se využívá pro tisk luxusních módních doplňků. Díky nové technologii vznikla i nová imitace kůže z ananasových slupek, která je skvělou alternativou pro vegany a odpůrce kůže. Na boty z ananasových vláken se můžete podívat například v Etikbutik.

Vintage a secondhandy

Podle nejnovějších průzkumů každý pátý Čech nakupuje pravidelně v secondhandech a bazarech. Není to skvělé? Patříte mezi ně i vy? Brzy vám přineseme tipy na nejoblíbenější pražské a brněnské sekáče, abyste věděli, kam vyrazit. Teď navíc hodně vznikají i ty onlinové. A pro ty které závidí svým kamarádkám skvělé úlovky ze sekáčů, ale samy tuto magii neovládají, existují i eshopy, které vybírají jen ty nejlepší secondhandové zboží a mohou je i přešívat. Příkladem je krásný projekt WinWinLove. Jaký je váš TOP secondhand, pokud tam nakupujete? Navíc je teď módní disko 80. a 90. let a kousky v tomhle stylu seženete ve vintage obchodech za skvělé ceny.

Upcycling

Ateliér UP je unikátní svou upcyklovanou produkcí.

Čím dál víc lidí si uvědomuje, že i staré věci, které už nikdo nechce, si zaslouží naší pozornost a lásku, vkládají tak svou energii na jejich přeměnu. Vznikají tak cool produkty avšak bez spotřebování nových zdrojů. Skvělým příkladem může být i počin značek KOSHIless, Tvorbou a H.alenka, kterým je kamenný obchod Ateliér UP v Bělehradské ulici v Praze, který prodává upcyklovanou módu a doplňky.

Na zakázku

Mít opravdový unikát ve své skříni touží mít snad každá žena. Nechte si tak ušít něco od šikovné švadleny. Konečně si můžete pořídit kousek opravdu podle vlastního vkusu, který vám není podsouván módním řetězcem. Pokud fantazii nemáte a stejně byste chtěli něco na míru, můžete zavítat například do krejčovství Oblékárna, kde si můžete koupit již hotové kousky nebo se domluvit na ušití něčeho podobného či úplně nového přímo vám na míru. Velký boom zaznamenaly také různé kurzy šití, které jsou na roztrhání. Není totiž nic lepšího, než když na kompliment „hezké šaty“, můžete odpověď „děkuji, vlastní tvorba“.

Módní mikroinfluenceři

Na rozdíl od influencerů se statisíci followery se online tvůrci s menším zásahem neorientují jen na obrovské fast fashion řetězce. Často sami nakupují oblečení z druhé ruky nebo designové kousky od začínajících návrhářů. Navíc jsou autentičtější a mají uvěřitelnější obsah.  :)