Swap a další pojmy udržitelné módy

V souvislosti s ekologickým přístupem k módě se nám vyrojila spousta nových trendů a také pojmů. V tomhle článku se zaměříme na nákupy oblečení z druhé ruky, prodej a výměnu nošených i nenošených kousků i různé markety. Poradíme, jak se v nich vyznat a na jaké právě teď vyrazit.

Secondhandy asi všichni známe, přece jen mají v našich podmínkách větší tradici než třeba swapy. V českém prostředí se jako secondhandy nebo sekáče většinou označují kamenné prodejny s oblečením z druhé ruky. Nově se objevuje také spousta online secondhandů, určitě znáte Vinted atd.. Kromě toho se čím dál častěji pořádají různé eventy, swapy, bazary a bazárky, bleší trhy nebo vintage akce.

Swap

Jednoduše řečeno jde o výměnu podobně hodnotných produktů, většinou už použitých. Swapy se konají venku stejně jako nejrůznější trhy a markety, ale i uvnitř, nejčastěji v různých kavárnách nebo komunitních prostorech. Kromě oblečení a doplňků se často vyměňují také trvanlivé potraviny, rostliny apod.

Možná jste sami v nějaké swap skupině na Facebooku nebo chodíte pravidelně na swapovací akce ve vašem městě? Dejte nám o nich vědět!

Kam se chystáme my? Offline swapů se v Praze v následujících měsících koná hned několik. Záleží, jaké oblečení chcete vyměňovat a kam to máte nejblíž. Jen pozor na včasnou registraci. Zájem o podobné akce totiž stále stoupá. :) Přijít můžete už tuhle sobotu 25. května na Swap Prague na Vinohradech, 9. června se koná Swap Market na Náměstí Republiky, 21. června Swap Mezi Domy na Opatově.

Bleší trh (někdy blešák, Flea Market)

Tady seženete jak použité, tak nové zboží, které už člověk nevyužije. Často neprodává přímo majitel. Ten jen zaplatí za nájem stánku nebo prostor a o zbytek se postarají organizátoři trhu, případně jejich zaměstnanci. Narozdíl od ostatních akcí většinou nehraje hlavní roli oblečení. (I bazar pod širým nebem se ale někdy označuje jako bleší trh.)

Blešáky se v Praze i Brně konají pravidelně, v hlavním městě například v Containallu ve Stromovce nebo třeba na Tylově náměstí, v Brně zase v pasáži Alfa.

Vintage

Pojem vintage původně označoval ročníkové víno, ale později se vžil i pro kvalitní módní kousky staré asi 50 až 100 let. Kromě vintage shopů dnes můžeme navštívit i vintage pop-upy nebo show, tedy časově omezené akce s vintage produkty. Nejčastěji s módou a interiérovým vybavením či dekoracemi.

Bazárky

V bazarech se použité zboží (často oblečení) ještě prodává. Aktuálně jsou hodně oblíbené různé blogerské nebo například charitativní bazárky, ze kterých jde celá částka nebo alespoň něco na dobrou věc.

Teď se v Praze můžete zúčastnit třeba Jarní Bazárny, a to v neděli 26. května v Kavárně Čekárna. V Brně pak 3. června pořádají bazárek v Café Bonifáco.