Příběh Alpaky

Nápad vytvořit aplikaci, která jednoduše rozšíří povědomí o problematice současného textilního průmyslu a naučí lidi přemýšlet o jejich spotřebě, přišel, stejně jako většina skvělých nápadů, ve sprše. Nepřišel však z ničeho nic. Předcházela tomu léta vlastního vývoje. Díky studiu na VŠ jsem se až příliš často dostávala k informacím o výrobě našeho oblečení. Objevila jsem tak svět plný vykořisťování, neúcty k lidské práci, životu ale i životnímu prostředí. Vytvořila se ve mně tak naprostá nechuť k nakupování v tradičních řetězcích. Přestala jsem nakupovat a žila jsem jen z oblečení, které jsem si už nakoupila a světe div se, bylo ho hodně, pořád mnohem víc, než jsem byla schopná unosit.

V té době jsem neznala žádné udržitelné značky, a tak pokud jsem opravdu našla díru ve svém šatníku, opět jsem se do obchodních domů se “zaťatými zuby” vrátila. Bylo mi však jasné, že můj vnitřní rozpor plat pracovníků v Bangladéši nezvýší. Chtěla jsem tak opravdu začít něco dělat a změnit současný systém výroby oblečení, ale moc jsem nevěděla jak. Tak jsem aspoň mluvila (remcala) ve svém okolí o podmínkách dělnic a dělníků, o výrobní ceně jednoho trička, o životním minimalismu. A po jednom takovém remcání za mnou přišla kamarádka a řekla mi, že jí má slova ovlivnila k tomu, aby nad dalšími nákupy více přemýšlela.

A pak byla ta zmiňovaná sprcha. Wow, pár slov (a ještě k tomu mých) je opravdu schopné změnit chování člověka, wow. Jak to ale udělat s co největším dopadem, co nejjednodušeji a nejlépe se zaměřením na mladou generaci? Hmm, jak moc je asi těžké udělat aplikaci? (moc těžké, moc!)

Funkce aplikace se během příprav upravovaly, jedno však zůstávalo - počítání cost per wear (CPW). Číslo, které vám jednoduše poví, jestli váš nákup měl smysl, a proč si kupovat další kalhoty, které nemají smysl, že? Obrovská nadprodukce oblečení je totiž ten hlavní důvod, proč jsou podmínky pracovníků tak špatné, proč je naše oblečení tak nekvalitní, proč je toxické a proč zamořuje naše životní prostředí. A to my chceme změnit!

Budu se opakovat po moudřejších, prostě - buy less, choose well, make it last.

Tým Alpaky

Steffi - zakladatelka
Eliška - marketing, grafika, fotky
Vanda - IT vývoj
Kristýna - marketing, copywriting

Stáhni si apku a vyzkoušej Alpaku