© 2018 by Alpaka.app, s.r.o.

Alpaka.app, s.r.o. 

Ičo: 07511779

Slow fashion

Módní průmysl na nás ve svých 52 sezonách za rok chrlí miliony a miliony nekvalitního oblečení za směšně nízké výrobní ceny. A my toto oblečení po tunách kupujeme, protože si myslíme, že je to normální a že na tom není nic špatného. 

Nízká kvalita kupovaného oblečení má za následek nízkou životnost a nutí nás opět navštívit nákupní centra a utrácet zde naše peníze za nové oblečení. A pokud nás o návštěvě obchodu nepřesvědčí rozpadající se tričko, tak reklama hlásající další kolo slev určitě ano.

Velké módní značky nás přesvědčily, že je tento systém normální, avšak zapomněly nám říct jeho skutečnou cenu. 

Nízké ceny v obchodech jsou totiž vykoupeny nízkými standardy na kvalitu zpracování, na bezpečnost práce při výrobě, na práva dělnic a dělníků, na ochranu životního prostředí a na normy obsahu toxických látek v textíliích.

To vše je fast fashion. Opakem je slow fashion.

Slow fashion není speciální oblečení, které se prodává jen v malých, drahých, hipster obchodech. Ale je to způsob, jakým nad oblečením přemýšlíme. Měli bychom se zajímat, jak a kde bylo naše oblečení vyrobeno, z čeho bylo vyrobeno, jak dlouho nám vydrží, jestli se nám hodí do našeho šatníku, jestli nám opravdu sedí, prostě nakupovat s rozmyslem a jen takové kousky, které pak budeme opravdu milovat. Pokud se naučíme takto přemýšlet, tak můžeme opravdu něco dokázet.

Protože jako spotřebitelé máme tu moc zvolit si, do čeho své peníze investujeme. Přestaňme si myslet, že jsme v tomto systému bezmocní a vytvořme tlak na velké korporace, aby se chovaly odpovědně k nám, k naší planetě a ke svým zaměstnancům! Díky slow fashion to můžeme bez snižování svých standardů dokázat!

Zde pár tipů kam pro informace o fast/slow fashion:

https://truecostmovie.com/

https://www.fashionrevolution.org/europe/czech-republic/

http://www.nila.cz/blog/